صنعت هوایی کشور که در دنیا صنعتی استراتژیک محسوب می‌شود، به کمک متخصصان داخلی، تبدیل به صنعتی توانا شده است. به‌نحوی‌که امروزه نزدیک 60 درصد از قطعات مورد نیاز صنعت هوایی ایران در داخل کشور تولید می‌شود.

امروزه در کشور ایران، ساخت و تولید بدنه هواپیما کاملاً بومی بوده و تمام قطعات آن داخل کشور تولید می‌شود. اما هنوز تولیدکننده‌ای برای موتور هواپیما وجود ندارد. همچنین به دلیل ساختار پیچیده و استانداردهای متعدد، ملخ و موتور مورد نیاز کشور برای صنایع هوایی از طریق واردات تأمین می‌شود.

اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران بنا به گفتۀ رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران، بالغ بر 300 عضو دارد که در 6 گروه طراحی، ساخت و بهره‌برداری، ارائه خدمات هواپیماهای بدون سرنشین، ساخت قطعات هواپیما، الکترونیک و اویونیک، خدمات استاندارد و آموزش و نیز خدمات تعمیر و نگهداری اورهال هواپیماهای رده سنگین فعالیت می‌کنند.

تهیه و تولید قطعات صنعت هوایی در ایران بالغ بر 10 هزار شغل را به‌صورت مستقیم ایجاد کرده است و بیش از 60 درصد از فعالیت‌های مورد نیاز حوزه صنعت هوایی کشور توسط شرکت‌های اتحادیه هوایی و فضایی ایران صورت می‌گیرد.

همچنین نمایشگاه‌های مختلفی در حوزۀ تهیه و تولید قطعات مورد نیاز صنعت هواپیمایی کشور نمایشگاه‌های متعددی برگزار می‌شود که از جملۀ آن‌ها می‌توان به نمایشگاه «فرصت ساخت قطعات صنعت هواپیمایی» کشور اشاره کرد. نخستین دوره از این نمایشگاه در مرداد ماه سال 1397 با هدف ارائه نیازمندی‌های این صنعت و شکل‌گیری زنجیره تأمین داخلی قطعات مورد نیاز هواپیما و تجهیزات فرودگاهی در محل دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری برگزار شد.

آنچه اهمیت دارد، رشد و توسعۀ روز افزون صنعت هوایی کشور و نیز تهیه و تولید قطعات مورد نیاز صنعت هواپیمایی در داخل کشور و خودکفایی در این زمینه است. در این رابطه شرکت‌های متعددی فعالیت دارند که شرکت ناب ساخت پرواز صنعت نیز با هدف تولید، تعمیر و فروش انواع سیستم‌های هیدرولیکی و سوخت‌رسان هواپیما به فعالیت مشغول است.