ایمنی پرواز

یکی از مهم‌ترین اموری که توسط متخصصان حوزۀ صنعت هوایی انجام می‌گیرد، اطمینان از سلامت کامل بدنه، موتور و سیستم‌های داخلی هواپیما است. این اقدامات در زمرۀ ایمنی پرواز تعریف می‌شود که یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت هوایی است.

ایمنی هواپیما، یعنی سلامت تمامی قطعات، سطوح و سیستم‌هایی هر هواپیما، برای هر پرواز باید تأمین گردد. ازاین‌رو برای حفظ سلامتی این قطعات و تمامی سطوح و سیستم‌های هر هواپیما، کارخانه سازنده به کمک سازمان هواپیمایی کشوری که آن هواپیما را ساخته است، بازرسی‌های مشخص و معینی انجام می‌دهد و بر اساس نتایج آن بازرسی، تمام قطعات لازم بازرسی می‌شوند.

درصورتی‌که مشکل و نقصی در قطعات هواپیما مشاهده شود و یا ایرادی در سیستم‌ها نمایان گردد، بخش موردنظر تعمیر می‌شود و درصورتی‌که تعمیر آن بخش مقدور نباشد، تعویض صورت می‌گیرد.

این برنامه‌ریزی برای تعمیر و یا تعویض قطعات هواپیما به‌صورت منظم و در بازه‌های زمانی مشخص انجام می‌گیرد و به‌عنوان‌مثال، یک قطعه پس از هر 50 ساعت پرواز بازرسی می‌شود و قطعه یا بخش دیگر پس از هر 300 ساعت پرواز موردبررسی قرار می‌گیرد.

مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما

هواپیما یک ابرسیستم پیچیده است. بنابراین یک مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما باید اطلاعات کامل و جامعی از مباحث موردنیاز در علوم مهندسی، مکانیک، هوافضا و اویونیک داشته باشد و با مقررات و استانداردهای مربوطه آشنا باشد. اصولاً مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما مجموعه‌ای از علوم مهندسی و استاندارهای لازم جهت تأمین و تضمین شرایط مناسب کارکردهای سیستم‌های مختلف هواپیما است که مهندسین این بخش با اطلاعات کافی در این بخش فعالیت می‌کنند.

تعمیرات قطعات هواپیما و بالگرد

اگر قطعات هواپیما یا بالگرد بازرسی شوند و مشخص شود که به لحاظ فنی در وضعیت مطلوبی قرار ندارند، قطعه موردنظر تعمیر یا تعویض می‌شود. بنابراین یکی از مشکلات عمده شرکت‌های هواپیمایی، تعمیر و تعویض قطعات است.

شرکت ناب ساخت پرواز صنعت با تکیه‌بر دانش فنی و تخصص کافی در زمینۀ تولید، تعمیرات، نگهداری و تست گیری از انواع قطعات هواپیما و بالگرد با استفاده از مدیریت کارآزموده و مهندسین متخصص و با به‌کارگیری امکانات و تجهیزات گسترده به ارائه خدمات تولید و تعمیر انواع قطعات هواپیما و بالگرد در کشور پرداخته است و آماده عقد قرارداد با انواع شرکت‌های هواپیمایی می‌باشد. از جمله خدمات این مجموعه، تعمیر انواع استارتر-ژنراتور، تعمیر، احیا و اورهال انواع توربو استارتر پیشرانه‌های هوایی، طراحی و ساخت انواع استند، مانیتورینگ و تست انواع موتورهای هوایی و همچنین تولید و تعمیر انواع قطعات هیدرولیکی و سوخت‌رسان هواپیما می‌باشد.